Klozet Nasıl Tamir Edilir?

Klozet problemlerinin en sık görülenleri su sızdırması ve kapak gevşemeleridir. Kapak gevşemesi durumunda klozet nasıl tamir edilir? Kapak gevşemesi problemini vidalarını sıkarak çözebilmeniz mümkündür. Sıkılacak vida yok ise muhtemelen pimli bir stile sahiptir. Bu tarz kapaklarda ise kapakta bulunan ve pimlerin giriş noktası olan yuvaların gevşeyip gevşemediğine bakabilirsiniz. Yuva kısmı gevşememiş ise ufak bir baskı ile yerine yerleştirmeniz mümkün, yuva deliği gevşemiş ise hafif ısıtarak deliğin daralmasını sağlayın ve yumuşamış olan yuva deliğini pime yerleştiriniz, böylelikle kapağınız artık çıkmayacaktır.

Klozetin Su Sızdırma Sorunu Nasıl Tamir Edilir?

Klozetinizde su sızdırması yaşanıyor ise öncelikle sızdırmanın oluştuğu noktayı tespit etmelisiniz. Sızdırma sorunu birkaç noktada oluşabilmektedir. Genellikle Sifon bölgesi ve pis su bölgelerinde oluşmaktadır bu durumda klozet nasıl tamir edilir?

Sifonda Su Sızdırması Nasıl Tamir Edilir?

Sifon doldurma ve boşaltma olarak iki sistem ile işlevini tamamlamaktadır. Sifonda problemin anlaşılması için öncelikle rezervuar kapağını açarak kontrolü sağlayınız. Sifonun doldurma işlemini kontrol ediniz eğer rezervuar dolu olmasına rağmen sifon halen su almaya devam ediyor ise flatör adlı parçanızda problem vardır. Su içerisinde bulunan şamandıra adlı parça yükseldikçe flatör su alımını durdurarak işlemi tamamlar bu durumda klozet nasıl tamir edilir?

Flatör gevşemiş ise bağlantılarını sıkılaştırınız. Sızdırma devam eder ise yenisi ile değiştirmeniz gerekecektir. Flatör parçasında problem oluşmamış ise bir diğer seçenek sifonun boşaltma kısmında bulunan conta sızdırmasıdır. Contanızı kontrol ediniz eğer contanız yerinden çıkmış ise olması gerek şekle getirebilirsiniz, yıpranmış ise contanızı değiştirerek çözüm oluşturabilirsiniz. Sızdırma probleminiz sifondan kaynaklanmıyor ise pis su giderinde problem oluşmuş olabilir.

Klozetin Pis Su Gideri Nasıl Tamir Edilir?

Klozetinizin pis su gideri alt bölümündedir ve bu kısmın tamiri için öncelikle klozetinizi sökmeniz gerekecektir.

  • Klozetinizin su alımı yaptığı tüm muslukları kapatınız ve spiral flaks hortum bağlantılarınızı bir kurbağacık yardımı ile sökünüz.
  • Rezervuarda bulunan suyu tamamen boşaltınız.
  • Klozetiniz yere silikon yardımı ile sabitlenmiş olması muhtemeldir ve bu durumda silikonu bir bıçak yardımı ile kesiniz.
  • Klozetin etrafında yere sabitlemek için kullanılan vidaları da sökünüz.
  • Klozet tamamen bağlantılardan kurtulduktan sonra yavaş ve dikkatli bir biçimde öne çekilir.

Klozetinizi kaldırdıktan sonra pis suyun giderinin bağlantısını sağlayan kada adlı parça ile karşılaşacaksınız. Kada bağlantısında hiçbir açıklık olmamalıdır. Kada doğru yerleştirilmediği takdirde su sızıntısına sebep olmaktadır. Yerleştirme problemi dışında kada da hasar söz konusu ise mutlak değiştirilmelidir aksi takdir de sızıntı probleminizi çözemeyeceksinizdir. Kada değişiminden sonra artık klozetimizi yerine takabiliriz.

Klozet Nasıl Takılmalıdır?

Öncelikle kada pis su çıkışına takılır. Kadanın girişini kolaylaştırmak için bulaşık deterjanı vb. kayganlaştırıcı malzemeler kullanılabilir. Eğer ilk kez yerine takacak iseniz öncelik olarak yerini belirlemeniz gerekmektedir. Yeri belirlenen klozetin bağlantı vidaları için matkap yardımı ile vida delikleri açılır. Yerleri belirlenen vida deliklerine yerleşecek şekilde klozet yerleştirilir ve sabitleme vidaları takılır.

Sıra spiral fleksi hortumlarının bağlantılarını yapmakta. Hortumlarınızın uçlarında bulunan bağlantı uçlarını kurbağacık ile iyice sıkınız. Artık klozetiniz hazır. Tek yapmanız gereken 2 veya 3 gün bekleyerek sızıntı olmadığından emin olmak ve sızıntı olmaması halinde silikon çekerek klozet takma işlemini sonlandıra bilirsiniz. Artık klozet nasıl tamir edilir sorusuna bir cevabınız bulunmakta.

Paylaş

yorumlar (0)

    Yorum bulunamadı...

Yorum yazınız